پروژه نقشه کوه دنا

مقدمه :

رشته کوه دنا با دارا بودن طبیعتی زیبا ، مناظر بدیع ، فصول مختلف و چشمه ها و آبشارهای پراکنده در ارتفاعات و دامنه های آن همیشه میعادگاه کوهنوردان بوده و هست و طبیعت گردی نیز در دامنه های آن به تدریج گسترش می یابد . در نبود یک مرجع و راهنما برای این منطقه بر آن شدیم تا تجربیات کوهنوردان حرفه ای را بکار گرفته و داده ها و اطلاعات این نقشه را برای استفاده همگان در دسترس قرار دهیم .

این تلاش در زمان ریاست هیات کوهنوردی استان فارس (آقای محمدحسین جلالی) و با حمایت و پشتکار ایشان آغاز گردید و پروژه قرار بود توسط اعضای کارگروه پژوهش آقایان نویدکوثر و علی کازرونی و خودم (داریوش امینی) تکمیل شود ، اما سرنوشت ما را یاری نکرد ! و ریاست هیات کوهنوردی استان فارس تغییر یافت . متاسفانه تلاش های ما برای متقاعد کردن مسئولین هیات فارس در جهت حمایت مالی و معنوی از اجرای نقشه نتیجه ای در برنداشت و برغم مشکلات پیش رو پس از چند سال این پروژه به سرانجام رسید و با هزینه شخصی نامبردگان که حاصل آن پیش روی شما می باشد به چاپ رسید .

مشارکت کنندگان و همکاران این پروژه :

آقایان ( غلامرضا حق بین | نوید کوثر | علی کازرونی | حمید اخگر | محمد حسین جلالی )

همچنین از همه دوستان و کوهنوردانی که به نوعی مشوق ما بودند سپاسگذاریم .

تهیه داده ها چگونه انجام شد :

* داده های ارتفاعی از آخرین مدل ارتفاعی جهانی با دقت ارتفاعی 5 متر و مسطحاتی 30 متر که به شیوه prism (سه بعدی) تصویربرداری شده اند بدست آمده است . این داده ها از مدل مسطحاتی 2/5 متر به 30 متر تبدیل شده اند.

* تمامی راهها به صورت پایه مطابق با آخرین تصاویر ماهواره ای و راستی آزمایی منابع مختلف رستری دیجیتایز ، ترسیم ، بروز و ایجاد شده اند.

* رودها و مسیل ها به شکل اختصاصی و بر اساس عوارض طبیعی موجود به صورت پایه ترسیم و راستی آزمایی شده اند.

* همه نقاط مکانی مانند آبادی ، شهر ، مکان ، پرورش ماهی ، مرغداری ، معدن ، عشایر ، جایگاه سوخت ، پناهگاه ، سد ، دکل مخابراتی ، مزرعه و باغ ، تونل و سایر موارد طبق تصاویر ماهواره ای موقعیت آنها ایجاد شده است .

* اسامی آبادی و شهرها طبق تقسیمات سیاسی راستی آزمایی شده اند.

* نام عوارض طبیعی مانند کوهها ، چشمه ها و رودخانه ها تا آنجا که امکان داشته با پایگاه ملی نامهای جغرافیایی تطبیق یافته و حتی اصلاحاتی نیز انجام شده است .

* قله ها و مسیرهای صعود توسط همکارگرامی آقای علی کازرونی نقشه برداری و تصحیح شده اند و در این راه نیز استاد بزرگوار آقای غلامرضا حق بین به منظور راستی آزمایی و تصحیح برخی اسامی و قله ها و مسیرها ، راهنما ی ما بوده اند.

توجه : عوارض ترسیمی این نقشه به صورت کامل و اختصاصی کارتوگرافی شده و از هیچ ماخذ و مرجعی استفاده نشده است و در حال حاضر کاملترین نقشه این منطقه محسوب میشود .

ویژگی ها :

1 – چاپ افست

2 – کاغذ تحریر 100 گرمی

3 – اندازه نقشه 68 سانتیمتر * 98 سانتیمتر

4 – چاپ چهار رنگ

5 – ارایه نقشه فرمت دیجیتال قابل بارگذاری برروی جی پی اس به صورت آفلاین و آنلاین در دست اقدام است.

6 – امکان سفارشی سازی

مجموع مساحت تحت پوشش :

3318 کیلومترمربع

مختصات تحت پوشش :

NW

Lat/Lon: 31° 14′ 59.9989″ N, 51° 15′ 00.0029″ E

SE

Lat/Lon: 30° 37′ 29.9965″ N, 51° 45′ 00.0053″ E

این نقشه با هدف عملیات امداد و نجات ، کوهنوردی و گردشگری تهیه شده است .

از آنجا که هیچ نقشه ای عاری از ایراد و یا اشتباهات نیست در صورت مشاهده این موارد ما را آگاه کنید .

نقشه صعود به دنا
error: Content is protected !!