ملک درب ساختمان

ملک درب ساختمان

ملک درب ساختمان یعنی چی؟ از گذشته تا کنون همیشه با دیدن خانه‌های به اصطلاح درب‌ساختمان متعجب می‌شدم! و این سوال برایم پیش می‌آمد که روش بهتری برای شهرسازی ندارند! تصاویر بالا در سمت چپ بخشی از شهرک گلستان در شیراز است و سمت راست یکی از شهرهای آمریکا!! شاید ایده برخی شهرسازان کشورمان استفاده از نور کافی در ساختمان باشد، اما این شهرسازان محترم هرگز زحمت به خود نداده‌اند تا شاید روش مناسبی جایگزین کنند . بالاخره روزی باید قوانین تغییر کند!. ما خانه درب‌ساختمان می‌سازیم و انتظار داریم خودروها در کوچه ردیف پارک نشوند و باعث تنگی معبر نگردند! با تخریب یا هر گونه مشکلی مانند نشتی آب یا انفجار و آتش‌سوزی در ملک مجاور ملک چسبیده به آن ساختمان هم به فنا خواهد رفت یا خسارات غیر قابل جبرانی متحمل خواهد شد. اگر مالک ملک مجاور نیاز به تعمیرات کلی یا تخریب داشته باشد باز هم همان دردسر برای همسایه دیوار به دیوار وجود خواهد داشت. حتی صدای موزیک و هیاهو در منزل مجاور به گوش شما هم خواهد رسید! بهتر نیست موارد زیر در ساخت ملک مسکونی و تجاری بکار گرفته شوند تا تمام ساختمان‌ها درب‌حیاط ساخته شوند :
1 – قسمت اعیان از سه طرف حداقل 1 الی 1/5 متر با دیوار عرصه فاصله داشته باشد ( اینکار باعث ایجاد نور از همه جوانب ساختمان می‌شود )
2 – در این صورت امکان هر گونه تعمیرات و تخریب توسط مالک مجاور مشکلی برای ساختمان کناری نخواهد داشت.
3 – هر گونه نشتی آب ، فاضلاب و موارد دیگر تاثیری بر ساختمان مجاور و طرفین نخواهد داشت.
4 – با ایجاد فضای حیاط در عرصه خودبخود همه مالکین خودروهای خود را در حیاط خود قرار می‌دهند و ساختمانها نیاز به تغییر و عقب‌نشینی نخواهند داشت. ( کاری که اغلب مالکان هم از این بابت خسارت می‌بینند و هم عملا اقدام بیهوده‌ای است ) دیگر شاهد ردیف شدن خودروها در کوچه‌ها نخواهید بود!! بر خلاف آن عقب‌نشینی مرسوم که به کام شهرداری بود! این کاهش متراژ اعیان از طرفین جزو ملک خواهد بود و از ارزش آن کم نخواهد شد و به کام مالک خواهد بود! و قطعا رضایت خواهد داشت.
5 – هر گونه سر و صدای مزاحم از ملک مجاور نخواهید داشت چون دیگر دیوارها چسبیده به ملک کناری نیستند.
6 – برای هر گونه عملیات اطفا حریق یا موارد دیگر یک محدوده آزاد برای دور زدن سازه روی اعیان وجود دارد.
7 – امکان تعمیرات بر روی همه اطراف ساختمان میسر می‌شود.
8 – اینها فقط بخشی از مزایای تغییر ملک درب‌ساختمان به الگوی جدیدی است که واقعا باید اجرایی شود. بهانه نیاورید و از هم اکنون برای اجرای آن اقدام لازم را پیشه کنید.
نمونه اینکار در شهر عسلویه برای برخی ساختمان‌ها انجام و اجرایی شده و خیلی هم کارآمد بوده است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
error: Content is protected !!
Scroll to Top