مشکل سازمانها در تقسیمات سیاسی

مشکل سازمانها در تقسیمات سیاسی یکی از دردسرهای مهم هست که متاسفانه تاکنون راهکاری اساسی برای آن پیدا نشده است! این همه ادعای نخبه‌پروری! و افراد تحصیل‌کرده در زمینه جغرافیا و نقشه‌برداری هنوز نتوانسته‌ایم کاری عملیاتی در این زمینه انجام دهیم. زمانی که بهینه‌سازی مرزهای استان فارس را شروع کردم متوجه اشتباهات و غلط‌های فاحشی در تقسیمات شهرستانها و استان شدم! اما موضوع به همینجا ختم نشد، و متوجه همین مشکل در بقیه استانها هم شدم. جالب این که سازمان برنامه و بودجه یک سری تقسیمات سیاسی بر اساس دلایل خود دارد که در نقشه‌های سرشماری اعمال کرده است و استانداری‌ها هم یک سری دلایل و مستندات برای خود دارند که نقشه تقسیمات منطقه خود را آنگونه که خود تصور کرده‌اند می‌بینند! و وزارت کشور هم مستندات و مدارکی دارد که کاملا با موارد ذکر شده مغایرت دارد!؟.

مشکل از کجا شروع می‌شود؟ نقشه پایه مورد کاربرد وزارت کشور و استانداری‌ها اغلب نقشه‌های سازمان جغرافیایی ارتش مربوط به سالهای گذشته ( در سال 1368 تکثیر شده و حتی مشخص نیست که چه زمانی تهیه شده است ). با بررسی این نقشه‌ها و ژئورفرنس آنها و همچنین مطابقت با داده‌های دقیق‌تر و تصاویر ماهواره‌ای متوجه تغییرات اساسی در مدل‌های رستری شدم که متاسفانه توسط سازمانهای متولی نادیده گرفته شده است! مثلا در جایی مرز تعیین شده از وسط یک شهرک عبور می‌کند!؟ یا به جای عبور از مسیر رودخانه به صورت زیگزاگ در طرفین رودخانه و کاملا ناشیانه ترسیم شده است و حتی مشخص نیست بالاخره آبادی های این سو و آن سوی رود به کدام منطقه تعلق دارند. در خطوط ترسیمی کاملا مشخص هست که از هیچگونه مدارک زمین مرجع معتبر و به روزی استفاده نشده است. حتی شهرداری‌ها هم با استناد به همین مدارک حریم‌ها را مشخص کرده‌اند که در اغلب آنها مشکل وجود دارد چون بخشی از حریم ترسیم شده موقعیت درستی ندارند.

مرجع تقسیمات کشوری چه کسی است ؟ در مصوبه مجلس شورای اسلامی مورخ 1362/04/15 ماده 18 تعاریف زیادی از مواد و بندهای مختلف شده به جز چگونگی ترسیم مرزها و مستند‌سازی تقسیمات کشوری! چرا بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها و حتی استانداری‌ها در ارایه یک نقشه کامل و دقیق از تقسیمات منطقه خودشان درمانده‌اند؟ متولی اصلی تقسیمات کشوری وزارت کشور است اما آیا مرزهای مصوب شده همین وزارتخانه صحیح است؟ بنا به چه دلایلی تقسیمات کشوری جنبه محرمانه به خود گرفته است؟ و چرا استاندار‌ی‌ها دارای یک آرشیو دقیق و دیجیتال نیستند؟ چرا دولت در این زمینه شفاف‌سازی نمی‌کند؟ و سازمان‌ها به خصوص استانداری‌ها مسوولیتی در این زمینه نمی‌پذیرند؟

راهکار ساده و نهایی : 1 – راه‌اندازی یک سامانه رقومی با بهره‌گیری از مستندات و مدارک اصلاح شده و به روزسازی شده با تطبیق تصاویر ماهواره‌ای در استانداری‌ها 2 – دیجیتایز کردن تمام نقشه‌های موجود در استانداری‌ها و آرشیو کردن در این سامانه 3 – پیاده‌سازی داده‌های مکانی تقسیمات کشوری بروز شده در این سامانه 4 – دسترسی فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها و سایر ارگانها و سازمانها به این سامانه با ایجاد سطوح دسترسی مختلف کاربری. 5 – امکان نمایش برای همگان و به صورت عمومی در سایت استانداری‌های کشور

تنها با این شرایط بخش اعظم مشکلات تقسیمات کشوری حل خواهد شد و سهیم کردن افراد یا شرکتهای دارای مهارت در این کار به نظر می‌رسد کارآمدتر از سیستم دولتی خواهد بود.

این وب‌سایت در این زمینه حاضر به همکاری خواهد بود و تمام مهارت و توانایی خود را برای بهینه‌سازی داده‌ها بکار خواهد گرفت .

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
error: Content is protected !!
Scroll to Top