شهر تاریخی گمشده فراشبند فارس

شهر تاریخی گمشده فراشبند فارس

شهر تاریخی گمشده فراشبند فارس : در خرداد 1399 در برخی روزنامه‌ها خبری منتشر شد مبنی بر کشف یک شهر ساسانی در فراشبند فارس! اما ذکر نکردند که چه کسی این شهر را کشف کرده است!!

به گزارش ایلنا، پارسا قاسمی (دانشجوی دکتری باستان‌شناسی دانشگاه پاریس) با اشاره به کشف شهری بزرگ از دوره ساسانیان در فراشبند فارس، گفت: در نتیجه سنجش از راه دور عکس‌های هوایی قدیم و جدید و بررسی‌های اولیه میدانی باستان‌شناسی، یک محوطه بزرگ شهری دوره ساسانی در فراشبند کشف شد.

اما حقیقت ماجرا این نبود! بلکه این مالک فعلی وب‌سایت geofars.com بود که با ارایه یک تصویر ماهواره‌ای و مختصات دقیق محل به مسوولین وقت این سازمان در خیابان رودکی شیراز باعث افشای این محل شد! نه آقای دکتر قاسمی در فرانسه. حتی در آنزمان همین آقایان در سازمان میراث اعلام کردند که اصلا چنین محل تاریخی نداریم و ثبت نشده است. و باز  جالب‌تر اینکه حداقل به خود زحمت ندادند در قبال این کشف بزرگ نامی از کاشف اولیه این محل به زبان بیاورند.

این محل چگونه کشف شد؟ در طی فرآیند پروژه‌ای برای دانشگاه علوم پزشکی که موضوع آن تهیه و تولید نقشه شهرستانها و مراکز شهرستانهای استان فارس بود برای ترسیم و به روزرسانی عوارض نقشه‌ها باید از تصاویر ماهواره‌ای با بزرگنمایی و کیفیت بالا استفاده می‌کردم و همین کار به طور اتفاقی در سال 1396 باعث مشاهده محلی مشکوک شد که کاملا مشخص بود یک مکان تاریخی با وسعت زیاد است. عجیب اینکه محدوده دیوار اولیه این شهر کاملا در تصاویر ماهواره‌ای مشخص هست و با تعیین این محدوده حداقل تا آن حدی که تشخیص داده شد عدد 7.773 کیلومتر مربع به دست آمد! در تصویر زیر با رنگ قرمز ( ماژنتا ) حریم این دیوارهای باقی‌مانده مشخص شده است. که در وسط به صورت یک معبر عریض به مکان مرکزی عمارت اصلی منتهی می‌شود.

شهر ساسانی در شهرستان فراشبند

جای جای این مکان آثاری مشاهده می‌شود که جای تعجب دارد که چرا در نقشه‌های سازمان نقشه‌برداری درج نشده و چرا کارتوگراف‌های این سازمان متوجه این عارضه روی تصویر هوایی نشده‌اند؟ همین مسئله باعث شده که این محدوده ارزشمند میدان تاخت و تاز کشاورزان منطقه شود و حتی روی محل بنای اصلی یک جاده خاکی عبور داده‌اند!! اینکه چه حفاری‌ها و تاراجی هم در این محل انجام شده معلوم نیست، ولی از تصاویر ماهواره‌ای چنین به نظر می‌رسد که هنوز لودرها ! مشغول نشده‌اند. زمانی که به میراث فرهنگی و یا سایر سازمانها پیشنهاد یک سامانه webgis دادیم برای چنین روزی بود که ناشناخته‌ها را بیابند و با داده‌های قدیمی و آرشیوی پوسیده خود خداحافظی کنند.

یک شهر باستانی در فراشبند

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
error: Content is protected !!
Scroll to Top